zikuk zikuk
4743
BLOG

Lot urwanej końcówki Dżanibekowa

zikuk zikuk Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 724

Oczywiście chodzi o końcówkę/fragment skrzydła Tupolewa i jego lot w kontekście efektu Dżanibekowa :)

No bo tak sobie czytam o tym locie fragmentu skrzydła o tutaj:

Lot fragmentu skrzydła

... a tam taki fragment:

"Najprostszy model lotu końcówki skrzydła otrzymamy rozważając, co dzieje się z cienką płytą prostokątną, początkowo położoną niemal równolegle do przepływu cieczy/gazu. Jak pokazują liczne wypadki Formuły 1 i wyścigowych łodzi motorowych, samochody i łodzie (płaskie obiekty) bywają podrywane przez siły aerodynamiczne do krótkiego, niekontrolowanego lotu, zaczynającego się niezmiennie od gwałtownego poderwania części dziobowej pojazdu do góry i rozkręceniu obrotu w osi pochylenia (obrotu względem osi poziomej, poprzecznej w stosunku do kierunku ruchu). Dalszy lot może wyglądać różnie, lecz w przypadku nas interesującym, jak wynika z pracy o 3-wymiarowym obrocie swobodnym podłużnej płyty w strumieniu powietrza Kakimpa, Hargreaves i Owena (2010), pozostaje najprawdopodobniej zasadniczo jednoosiowy (wokół osi pochylenia), przy niewielkim ruchu nutacyjnym w pozostałych osiach.Oś obrotu jest niewiele odchylona od poziomu i kierunku północ-południe, co tłumaczy mały skręt kierunku lotu w prawo. "

No więc poczytałem, podumałem, obejrzałem filmiki o tym o czym autor wspomina, czyli:

... o łodziach motorowych...

...o efekcie Magnusa...

... o katanie (o której nie wspomina)

I tak sobie myślę, że ten lot "jednoosiowy" to zwyczajna bujda na resorach.

Dlaczego?

Bo po pierwsze:

oderwany fragment mało przypomina prostokątną płytę.

Bo po drugie:

katana sugeruje rotację również wokół osi prostopadłej do płaszczyzny samolotu, czyli na wzór bumerangu. Zatem lot końcówki powinien przypominać lot połówki bumerangu czy coś w tym rodzaju...

Bo po trzecie:

w przypadku gdyby wystąpił efekt Dżanibekowa, to lecący fragment mający początkowo wsteczną rotację, po koziołku miałby rotację wsteczną do wstecznej ;) przez co efekt Magnusa obróciłby się przeciw hipotezie dalekiego lotu wskutek magnusowych rotacji.

Bo po czwarte:

Skoro prof. A. J. wałkuje tak długo efekt Dżanibekowa  bądź co bądź dla prostej konstrukcji jak budowa cepa, to mówienie o "jednoosiowym" obrocie nieforemnej, asymetrycznej bryły sztywnej  pod postacią końcówki skrzydła jest po prostu żartem.

Ale co tam, żartować przecież każdy może :)

 

zikuk
O mnie zikuk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka